Kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller – En çok izlenen belgeseller

Bu haber 13 Aralık 2017 - 21:58 'de eklendi ve 556 views kez görüntülendi.

Dünya’da hem eğitici hem öğretici duygulara hitap eden en iyi belgesel listesini siz değerli takipçilerimiz için hazırladık. Kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller sırasıyla şöyledir,

Sans Soleil – Güneşsiz (1983)

Sans Soleil – Güneşsiz (1983)

Dünya’da en çok izlenen belgeseller listesinde olmazsa olmazlardan. Bu ortalama bir belgesel değil. Kısa bir anı, zamanın anısı, zaman ve kültür üzerine bir meditasyon, duygusal bir günlüğün dokunuşudur. Keskin gözlemler yapan ve arkadaşına iletmeye çalışan bir dünya gezgininin gözlerini takip ediyoruz. Kim olduklarını ve nereden geldiklerini asla öğrenemeyiz ve belki de belgesel yapmak istediği ince bir noktadır. Anlatıcının sesi Japonca’dan Almanca’ya, İngilizce’den Fransızca’ya geçer ve böylece ziyaret edilen yerlerin dilini canlandırır. Gezegenimizin kültürel kaleydoskopunu gözlemlediğimizde, izlediğimiz göz şekli-dönüşüme doğru yönelmiş gibi görünüyor ve görüntüleyene, ‘yaşamın nerede olduğunu’ ne olduğuna bağlı olarak bize bakıyor. Oturun, bir battaniye ile kendinizi örtün ve sıcak bir fincan kahve yudumlayın ve Sans Soleil adlı işbirlikçi rüyaya katılın.

The Corporation – Şirket (2003)

The Corporation – Şirket (2003)

Sistem öz eleştiri belgesellerinden kaçırılmayacak bir tane daha. Belgesel The Corporation (şirket) tanımı, tarihçesi ve yasal statüsü konuları ile başlıyor,  daha sonra güçlenen bu şirketlerin salt kar amaçlı, insanlık dışı politikalarının toplum üzerindeki etkileri ve toplumdaki sosyal örgütlerin buna karşı durusu, mücadelesi ele alınmış. Daha sonra çekilen Food Inc, Zeitgeist ve Inside Job gibi belgeseller, bu belgeselde ele alınan konuları  daha derin bir biçimde irdelediler. Çevresine karşı duyarlı olan bireylerin kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller listesinde olması gerekir. İnsanlığa ve doğaya verdiğimiz zararın azalması dileğiyle.

The Corporation – Şirket (2003) Belgeselini İzlemek İçin Tıklayın.

Cosmos – Kişisel Yolculuk (1978)

Cosmos – Kişisel Yolculuk (1978)

Kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller listesinde Cosmos olmadan tamamlanmazdı. 1978’de yapılmış ve dünyadaki en çok izlenen belgesel. Ve haklı olarak. Önemli gök bilimci Carl Sagan, evrenin ve İskenderiye’nin eski kütüphanesinin başlangıcı, Mars’taki yaşamı ve kızıla götüren galaksileri, solucan deliklerini ve sonsuza dek kurtarılan galaksilerin hayatını kapsayan geniş bir bilimsel ve felsefi kuramları kapsayan 1 saatlik 13 bölüm boyunca, büyüleyici sesi ile izleyicilerine yol gösterir. yaşamın menşei, doğal seleksiyon ve UFO’lar, Hindu kozmolojisi ve insan beyni. İnsan türünü, parıltılarını kozmik okyanus kıyılarındaki suya daldıran canlılar olarak gördü. İnsanlık potansiyelini ve kendisine olan tehlike üzerine düşünürken, bizi toprak dediğimiz bu soluk mavi noktada büyük mutlu ama sorunlu bir aile gibi hissettiriyor.

Cosmos – Kişisel Yolculuk (1978) belgeselini izlemek için tıklayın

THE CENTURY OF THE SELF   (BEN ASRI)

THE CENTURY OF THE SELF   (BEN ASRI)

İnsanin seyredip seyrettirerek kendine ve çevresine büyük bir iyilik yapabileceği, adam curtis imzalı dört bölümlük bbc belgeseli. freudyen teorilerin kitlesel demokrasi çagında güç odaklarınca, “tehlikeli” çoğunluğu kontrol altına almakta ne şekilde kullanıldığının, nasıl ele alındığının kronolojik gelişimini anlatan, “matrix” i oluşturan yapı taşları hakkında bir fikir sahibi olmak isteyenlerce illa izlenmesi gereken belgesel.
Beyin yıkamanın, halüsinasyonların, manipülasyonların, “kitlesel kontrol” un, big brother in tarihcesi… (orwell den de bahsediyor, “1984” teki projeksiyonuna nasıl ulaştığı hakkında bir fikir sahibi de olabilirsiniz) seyredin, seyrettirin.

THE CENTURY OF THE SELF   (BEN ASRI) belgeselini izlemek için tıklayın.

Life in a day – Dünya’da Bir Gün (2011)

Life in a day – Dünya’da Bir Gün (2011)

Dünyanın dört bir tarafından bir araya gelen yönetmenlerin birbirinden bağımsız ancak konu itibariyle aynı olarak düzenlediği yapım 2011 yılında Dünyanın nasıl olduğunu, farklı yerlerde yaşamın nasıl ilerlediğini anlatan bir belgesel filmdir. Gelecek nesillere geçmişi aktarmak için hazırlanmış bir zaman kapsülü olarak adlandırılır. En iyi belgeseller listesinde önerilen ve bu öneriyi hak eden bir yapımdır.

Life in a day – Dünya’da Bir Gün (2011) belgeselini izlemek için tıklayın.

Taxi To The Dark Side – Karanlığa Taksi (2007)

Taxi To The Dark Side – Karanlığa Taksi (2007)

Amerikan askerlerinin Afganistan ve Irak’ta gözaltına alınan tutuklulara Bagram (Afganistan), Abu Ghraib (Irak) ve Guantanamo (Kuba) hapishanelerinde uyguladıkları sorguya çekme ve işkence tekniklerini ve Bush Hükümetinin bu konudaki politikasını anlatan bir belgesel.
22 yaşındaki taksi şoförlüğü ile ailesini geçindiren Afgan köylüsü Dilaver hakkında. Dilaver, 5 Aralık 2002 de terörist olduğu şüphesiyle Amerikan askerleri tarafından göz altına alınarak Bagram’a getirilir. ve sorguya çekilir. Hiç bir suçla suçlanmayan ve, ne Al Qaeda ne de Taliban ile bir ilgisi bulunmamasına rağmen uykusuz bırakmak, tavana el bileklerinden asmak ve bacağına tekme vurmak gibi işkenceler sonucu Dilaver 5 gün sonra ölür. Ölüm raporunda ölüm nedeni “ cinayet” olarak belirtilir. Kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller sıralamasında olması gereken bir belgesel.

Planet Earth – Dünya Gezegeni

Planet Earth – Dünya Gezegeni

Üzerinde doğdun. İçinde nefes alıyorsun. Karmaşık ekosisteminin bir parçasısınız. Fakat bunu daha önce hiç böyle görmediniz. Planet Earth şimdiye kadarki en şaşırtıcı belgesellerden birisidir, hayatla doludur bu gezegenin bu büyük seçkisini yakalamak için 40 kamera ekibi 5 yıl sürmüştür. İnsan davranışına göre değişen ekosistemleri tasvir eder. Hayvanlara hayatta kalma mücadelelerinde mücadelelerini ve zulümlerini gösterir. David Attenborough’un yumuşak yatıştırıcı sesi ile nitelendirilen bu belgesel, eğitici olduğu için hem eğlendirici hem de yeryüzü adı verilen bu büyülü yeri korumak için bir iz bırakacak.

Iraq in Fragments – Irak Paramparça (2006)

Iraq in Fragments – Irak Paramparça (2006)

Kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller listemizin sonuncusu olan 2006 Sundance Film Festivali’nde yarışan Irak Paramparça, savaş sonrasındaki Irak’a üç bölümde ışık tutarak dinin ve etnik yapının değişik yönlere çekiştirdiği ülkenin resmini çiziyor. Cinéma vérité yöntemiyle, senaryoya dayalı anlatım olmaksızın çekilen film, Iraklılar’ın günlük yaşamına karışarak Irak toplumunu kucaklayan eğilimleri ve bunları oluşturan zemini anlatıyor. Birinci bölümde oto tamirciliği yapan on bir yaşındaki Muhammed’le tanışıyor, Şii ve Sünni Iraklılar arasındaki gerilimleri onun gözünden izliyoruz. Şii Mukteda Sadr’ın önderliğindeki siyasal-dinsel hareketin içinde çekilen ikinci bölüm, Irak yerel siyasetinin iç işleyişini gözler önüne seriyor. Üçüncü bölümde, Iraklı Kürtler’in bağımsızlık çabaları ve Bağdat yönetiminin geçmişteki kıyımlarına karşı ayaklanmaları anlatılıyor.

Iraq in Fragments – Irak Paramparça (2006) belgeselini izlemek için tıklayın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: