Bilim İnsanlarına Göre Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst

Bu haber 10 Ocak 2018 - 18:40 'de eklendi ve 620 views kez görüntülendi.
Küfür etmek çoğu zaman eğitimsizlikle ve kabalıkla eşletirilen bir durumdur. Küçükken ‘Ağzına acı biber sürerim’ tehditleriyle önüne geçilmeye çalışılan küfür etme alışkanlığı, kişi olgunlaştıktan sonra önüne geçilemez bir hale dönüşebilir. Peki ya size küfür etmeninde iyi şeylere delalet edebileceği söylesek? Uluslararası bir araştırma ekibinin çalışmalarına göre günlük hayatında argo kelimeler kullanan kişiler daha az yalan söylüyor ve karşılarındaki insanı aldatmaya daha az meyilli oluyorlar.

Hollanda, İngiltere, ABD ve Hong Kong’dan araştırmaya katılan psikologların ‘Sosyal Psikolojik ve Kişilik Bilimi’ dergisinde yer alan araştırmasında, küfürü sık kullanan insanların daha dürüst olduğuna dair elde edilen verilere yer veriliyor.

Telegraph’da yer verilen habere göre, araştırmacılar ilk olarak sosyal medya kullanıcılarıyla olan etkileşimleri içeren bir dizi anket hazırladılar. Bu anketlerde amaç, insanların argo dil kullanımlarına dair olan görüşleri ölçmekti.

276 katılımcıdan en sık kullandıkları argo kelimeleri sıralamaları ve nedenlerini belirtmeleri istendi. Ardından bir çeşit yalan testini girdiler. Bu testte kolay cevap verebilecekleri, çeşitli toplumsal doğrulara yer verildi. Sonuçta günlük hayatta daha fazla argo kelime kullandığını belirten katılımcıların, yalan testinde daha az yalan söyledikleri ortaya çıktı.

Araştırmanın diğer bir ayağında ise 75.000 Facebook kullanıcısına dair veriler incelendi. Bu kullanıcıların Facebook’da gerçekleştirdikleri konuşmalarda, paylaşımlardaki argo kelime kullanımları incelendi.

Araştırma, daha fazla küfür kullanan insanların, ben kelimesini ve kalıbını daha çok kullandığını ortaya çıkardı. Ben kalıbını kullanan insanlar daha dürüst ve doğrucu bir karaktere sahip oluyorlar. Görüldüğü üzere bir önceki araştırma ayağında olduğu gibi sosyal medyada daha sık küfür eden insanlar, daha dürüstler. Aynı zamanda bu çalışma küfür kullanımıyla ilgili coğrafi bir haritayı da gözler önüne serdi. Çalışmaya dahil edilen Facebook kullanıcıları Amerika’da ki farklı eyaletlerden seçilmişti. Çalışma gösterdi ki bazı eyaletlerde argo kullanımı diğer eyaletlere göre daha fazla oranda. Örneğin, kuzeydoğu’da bulunan New York, Delaware gibi eyaletlerde insanlar daha fazla küfür içeren bir dil kullanırken, güneyde bulunan Tennesse, Mississippi ve Arkansas gibi eyaletlerde insanlar daha küfür kullanıyor. Bu durum bizlere farklı coğrafya ve kültürlerde küfür kullanıma bakış açısının farklılıklar gösterdiğini anlatıyor.

Küfür Etmek Çok Yönlü Bir Eylem

Cambridge Üniversitesi Big Data Analytics’te öğretim görevlisi olan Dr. David Stillwell ise küfür kullanımının pek çok farklı yönü olduğunu vurguluyor.

‘Küfür ve samimiyetsizlik arasındaki ilişki zorlu bir mesele. Küfür etmek çoğu kez uygunsuz görülebilir, ancak aynı zamanda birilerinin size samimi görüşlerini ifade ettiğinin de kanıtı olabilir. Dillerini daha lezzetli olacak şekilde süzmedikleri gibi görüşlerini de filtrelemiyorlar.’

Bu noktada argo kullanımıyla ilgili farklı görüşler olduğunu söylemek mümkün. Ağzına gelen kelimeyi herhangi bir çekincesi olmadan söyleyen, daha az düşünerek konuşan insanların daha samimi olabileceği gerçeği aslında çok da şaşırtıcı değil. Peki ya sizin küfür kullanımıyla ilgili fikirleriniz neler? Size göre de argo kelimeler kullanan insanlar daha mı dürüstler?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: